Velmi oceňuji nasazení všech zúčastněných organizací, a především každého praktického lékaře, který je ochoten se nad rámec své práce věnovat lidem, pro které je návštěva ordinace i očkovacího centra nepřekonatelným problémem. Poděkování patří i koordinátorce očkování Petře Žákovské z odboru zdravotnictví pražského magistrátu a Pavlu Chlumovi z Českého červeného kříže,“ uvádí Milena Johnová, radní hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví.

Do projektu je zapojeno v tuto chvíli 22 praktických lékařů, kteří očkují buď v rámci samostatných mobilních výjezdů s řidiči ČČK, nebo při vlastní návštěvní službě.

„Očkování, stejně jako i ambulantní péči, poskytují praktičtí lékaři na návštěvách u pacientů doma, bohužel někteří mají praktické lékaře daleko nebo péče není zavedena vůbec. V době pandemie covid-19 se také mnohým pacientům zdravotní stav zhoršil natolik, že nyní nejsou schopni fyzicky dojít do ordinace, přestěhovali se například k rodině a v místě bydliště těžko shánějí nového praktického lékaře. Díky pomoci kolegů ochotných očkovat i neregistrované, řidičům Českého červeného kříže a pražskému magistrátu se nám podařilo zajistit očkování v domácím prostředí i jim. Při každém výjezdu se setkáváme s inspirativními lidmi a pečujícími osobami, kterým patří velký obdiv,“ říká praktická lékařka Ludmila Bezdíčková.

Celkově bylo uskutečněno 2️1 výjezdů mobilního očkovacího týmu za pomoci ČČK a od začátku projektu bylo aplikováno více než 520 dávek vakcíny. Další výjezdy pokračují i v lednu 2022 a vzhledem k vytíženosti praktických lékařů a co nejširší dostupnosti je možné nechat se naočkovat i v rámci víkendů.

„Při plošném očkování platí, že nejtěžší je doručit očkovací dávku na jejím posledním kilometru cesty. Zvláště to platí v případě osob, pro které je putování za vakcínou fyzicky téměř vyloučené. Jsme proto rádi, že můžeme být součástí projektu hlavního města Prahy, který právě na tyto osoby myslí a nabízí jim stejnou možnost se chránit,“ doplňuje Richard Smejkal z Českého červeného kříže.

Očkování je přitom klíčovým nástrojem ochrany před těžkým průběhem onemocnění covid-19, každá dávka snižuje riziko zejména u nejohroženějších skupin obyvatel. Pozitivní vliv očkování byl patrný v rámci podzimní vlny zejména v domovech pro seniory, kde je vysoká proočkovanost kolem 95 % lidí. Celkově ale v Praze stále není naočkováno přibližně 14 % obyvatel nejvyšší věkové kategorie nad 80 let.

Pokud by chtěl pacient požádat o očkování v domácím prostředí, stačí se registrovat na https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdKHd4FzIyUn09rYYklFQE6NPa72FjXWqBdqQD2Qwidem59Zw/viewform. Vyplněním formuláře bude zájemce zapsán do seznamu čekajících a minimálně týden před výjezdem bude informován o termínu a čase dojezdu na jím uvedeném telefonním čísle. V případě potíží s vyplněním registračního formuláře je možné volat na bezplatnou linku Magistrátu hl. m. Prahy 800 160 166.

Všechny potřebné informace o očkování v domácím prostředí jsou také k dispozici na webových stránkách https://ockovani.praha.eu/ockovani-u-praktickych-lekaru/.