Soutěž vyhlašuje web „Pražské stromy“, který již nyní eviduje 204 významných stromů. 

„Pojďme se rozhlédnout kolem sebe a najděme velikány zasluhující si pozornost, úctu a ochranu,“ říká autor webu prazskestromy.cz Aleš Rudl. 

Za významné stromy jsou považovány dřeviny spojené s důležitou událostí, nesoucí určité poselství, či jsou zajímavé z hlediska vzrůstu. Ty se mohou stávat atraktivními cíli vycházek za poznáním.

V databázi se především objevují lípy republiky, lípy svobody, stromy spojené s osobnostmi a další pozoruhodné dřeviny. 

„V Praze můžeme najít Nerudovu hrušeň na Malé Straně nebo Masarykovu lípu na Pražském hradě, pod kterou sedával i prezident Masaryk či Lípu republiky v Klementinu, jenž byla vysazena v roce 1968 na paměť 50 let od vzniku Československa," dává příklady dendrolog Aleš Rudl. Důležitý historický náboj též nese Alej Evropské unie na Stodůlkách připomínající integraci ČR do EU. 

Další desítky však čekají na "znovuobjevení". Pakliže nebyly po výsadbě řádně označeny, tak se jejich poselství postupně vytrácí. 

  • Své návrhy na významné stromy můžete posílat na email prazskestromy@seznam.cz až do konce září. Nezapomeňte připsat kde strom roste a jeho poselství. 

Na autory dobrých tipů čeká řada knižních novinek. 

Soutěž je vyhlášena na počest 5 let od vzniku webu, jenž se jako jediný podrobně věnuje památným a významným stromům Prahy.

 

redakce webu prazskestromy.cz