Kalendář akcí v oblasti životního prostředí a ekologické výchovy v hl. m. Praze

Výstava Invazní škůdci a choroby rostlin kolem nás

  • Praha 7
  • 6. září 2022 (Úterý) 1. ledna 2023 (Neděle)

Jak se křísek révový potkal s fytoplazmou...aneb invazní škůdci a choroby kolem nás

Výstava o nezvaných vetřelcích, známých i méně známých příkladech jejich invazí na náš kontinent a o možnostech, jak se jim bránit.

Náš svět je propojenější víc než dřív. Globalizace stírá odlišnosti nejen mezi kulturami; s intenzifikací světové dopravy i zemědělství se víc a víc snižuje biodiverzita v živočišné i rostlinné říši. Drobné organismy, které společně s lidmi, zvířaty či zbožím cestují napříč kontinenty, úspěšně obsazují nové niky a představují pro cílové oblasti nečekané hrozby.

Výstava Invazní škůdci a choroby kolem nás vás seznámí se zdánlivě nenápadnými škůdci a chorobami, z nichž někteří dnes v Evropě ovlivňují zemědělskou prosperitu či dokonce krajový ráz celých regionů. Na známých i méně známých příkladech jsou ukázané rychlosti i způsoby, kterými se invazní organizmy dokáží šířit evropským kontinentem. V jejich "osobních kartách" se dozvíte řadu zajímavostí z jejich života. Zjistíte zde, jak je možné zavlečení nebezpečných škůdců a chorob předcházet i jak se lze zapojit do monitoringu jejich výskytu v rámci občanské vědy.

Místo konání: Národní zemědělské muzeum, Kostelní 1300/44. Praha 7

GPS: 50.09697,14.42332

Typ akce: Výstavy a veletrhy

Pořádá: Národní zemědělské muzeum

Související odkazy: