Kalendář akcí v oblasti životního prostředí a ekologické výchovy v hl. m. Praze

Výstava na stromech - kávová krize

  • Praha 10
  • 01. (Sobota) 22. října 2022 (Sobota)

Víte, jak se pěstuje káva? A věděli jste, že její pěstitelé musí čelit cenové i klimatické krizi? Toulcův dvůr bude hostit výstavu fotografií o životě pěstitelů kávy v Kolumbii.

Káva patří mezi nejoblíbenější nápoje dnešní doby. Více než polovina Čechů pije denně dva až tři šálky kávy. Nejvíce kávy se vypěstuje v Brazílii, Vietnamu a Kolumbii. Lidé stojící za naším šálkem kávy se potýkají především s nízkými výkupními cenami, rostoucími náklady na její pěstování a nejistotou dobré sklizně. Tu ještě zesilují dopady klimatické změny. Životy pěstitelů kávy přiblíží nová výstava snázvem Kávová krize, kterou můžete shlédnout v týdnu od 1. října 2022 u stanice autobusu Toulcův dvůr.

Pracovníci Fairtrade Česko vyrazili za pěstiteli kávy v jihoamerické Kolumbii. Díky jejich příběhům a fotografiím můžeme nahlédnout do života lidí, se kterými se běžně nesetkáme, ale většina z nás se snimi nepřímo spojuje každé ráno. Náš šálek kávy může mít různé dopady na životy pěstitelů. Ti po dlouhá desetiletí čelí cenové krizi a v posledních letech také zesilujícím dopadům klimatické změny,“ vysvětluje autor výstavy Stanislav Komínek z organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která akci koordinuje.

Kávovník vyžaduje specifické podmínky pro svůj růst a změna klimatu ve formě nárůstu průměrných ročních teplot a zničujících deštů mu velmi škodí. Klima se mění rychleji, než jaká je schopnost rostliny se přizpůsobit. Vyšší teploty a zničující deště vedou ke snížení produkce, šíření škůdců nebo plísňových onemocnění. Dle studie vědců z Curyšské univerzity aplikovaných věd dojde do roku 2050 k úbytku vhodných ploch pro pěstování kávy v Brazílii, Indonésii, Vietnamu a Kolumbii přibližně o polovinu. Pro pěstitele arabiky to znamená nutnost rychle se na nové podmínky adaptovat...

Výstava na stromech se koná ve více než stovce parků po celé České republice již osmým rokem při příležitosti Světového dne důstojné práce. Ten se slaví 7. října.

Bližší informace o akci včetně mapy, kde všude bude výstava ke shlédnutí https://fairtrade.cz/zapojte-se/vystava-na-stromech/.

VĚKOVÁ SKUPINA: 12 let

Místo konání: SEV Toulcův dvůr, Kubatova 32/1, 102 00 Praha 10

GPS: 50.0482556,14.5200314

Typy akcí: Ostatní, Výstavy a veletrhy

Pořádá: Toulcův dvůr - Středisko ekologické výchovy hl.m. Prahy

Související odkazy: