Společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK), ve které má hlavní město majetkový podíl, s pomocí nově otevřené výstavy na Mariánském náměstí před Novou radnicí představuje široké veřejnosti velmi zajímavou pražskou vodohospodářskou infrastrukturu. Výstavu mohou lidé navštívit až do 10. října. Výstava je putovní, ke shlédnutí bude do 31. října na náplavce pod Čechovým mostem a následně v dalších městských částech hlavního města.

Vodárenské objekty nejsou přístupné, protože se jedná o kritickou infrastrukturu státu. Výjimkou jsou Muzeum pražského vodárenství v Podolské vodárně a také park nad Novou vodní linkou na Císařském ostrově. Technologie čistírny je zde totiž ukryta v podzemí. Právě velký zájem veřejnosti i odborníků o návštěvu Nové vodní linky byl jedním z impulsů pro vznik aktuální výstavy, ale také informačních tabulí na Císařské ostrově nebo filmů a virtuálních návštěv prostřednictvím 360° videí. V první fázi PVK natočily filmy o všech úpravnách vody dodávajících pitnou vodu pro Prahu – Želivce, Káraném a Podolské vodárně. Výstava se věnuje rovněž distribučnímu systému a stokové síti.

„Jsem velmi rád, že se PVK snaží přiblížit práci vodohospodářů širší veřejnosti. Hlavní město intenzivně investuje do vodohospodářské infrastruktury a lidé by měli mít představu, kam tyto investice plynou. Výstava je zamýšlena jako edukační projekt, budu proto rád, když ji navštíví i školáci a studenti a třeba je to přiměje se o vodárenský obor více zajímat,“ říká radní hl. m. Prahy pro infrastrukturu Michal Hroza.

„Zájem veřejnosti o naši práci nás velmi těší. Doufáme, že běžným uživatelům tak pomůžeme pochopit, jak složité je dopravit k nim kvalitní pitnou vodu a pak ji vrátit do přirozeného vodního cyklu,“ uzavírá předseda představenstva PVK Philippe Guitard.

Filmy s tématikou pražské vodohospodářské infrastruktury je možné si prohlédnout na YouTube kanálu PVK nebo na webových stránkách Čistá voda PVK.