Dnes jsou památné stromy podle zákona 114/1992 Sb. evidovány v ústředním seznamu ochrany přírody uloženém v centrálním pracovišti Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOK ČR) v Praze, a to jak v písemné, tak elektronické podobě. K 30. září roku 2007 zde bylo zapsáno 5 500 záznamů, z toho solitérních stromů celkem 3 479, skupin od dvou do pěti jedinců 645 s celkovým počtem 1717 stromů. Skupin, které čítají nad pět jedinců je celkem 298 s celkovým počtem více než 17 690 stromů, přičemž u pěti z nich nebyl uveden počet stromů.

Podle AOPK je stromem s největším měřitelným obvodem kmene Vejdova lípa ve východočeském regionu, která má obvod kmene 1225 cm a patří současně mezi nejstarší. Za nejstarší památné stromy, i když věk lze u nich jen nepřesně odhadovat, jsou pokládány Klokočovská (Karlova) lípa v Klokočově na území chráněné krajinné oblasti Železné hory, Svatováclavský dub ve Stochově u Kladna, Žižkův dub v Náměšti nad Oslavou, lípa v Bzenci, Körnerův dub v Karlových Varech Dalovicích, Oldřichův dub v Peruci, Lukasova lípa v Telecí, Sudslavická lípa u Vimperka, Husova lípa ve Chlístově, Krompašské tisy, Pernštejnský tis, Uhřínovský tis a řada dalších, jejichž věk se pohybuje řádově od 500 do 800 let.

V Praze se těch stromů, které již byly vyhlášeny za památkové, nachází více než sto (viz uvedený seznam), a to převážně dubů letních a lip, nicméně stromem s největším obvodem (670 cm) a výškou 32 metrů se stal platan javorolistý v zahradě Velkopřevorského paláce.

A i přesto, že někteří znalci stromů říkají, že v hlavním městě se těch „opravdových“ památných stromů příliš nenachází, je dobře, že tady alespoň nějaké jsou a snad další časem přibudou.

Zdroj: www.nature.cz, www.wikipedia.cz


Zvětšit mapu