„Balíček pomoci Pražanům poskytuje potřebnou oporu všem domácnostem v Praze, které se ocitnou ve finanční tísni v této náročné době. Dalším pilířem pražské pomoci je příspěvek na umoření vysokých nákladů na energie. Nikdo by se neměl stydět ověřit si, jestli náhodou nemá nárok na individuální pomoc. Pracovníci Sociálního nadačního fondu hlavního města Prahy každému, kdo se zeptá, rádi poskytnou potřebné informace,“ říká Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.

Příspěvek na úsporu energií je financován z rozpočtu hlavního města Prahy a je součástí energetického balíčku pomoci Pražanům. Metropole na něj vyčlenila pro letošní rok celkem 86 850 000 Kč.

O příspěvek na úsporu energií mohou žádat jednak vdovy a vdovci, kteří pobírají starobní a vdovský/vdovecký důchod v součtu do 17 000 Kč. V tomto případě byl příjem žádostí spuštěn už 31. ledna 2023. Dále se mohou zapojit domácnosti, které pobírají či pobíraly v posledním roce přídavek na děti. Příjem žádostí je stanoven od 2. května 2023. A v neposlední řadě budou mít nárok na příspěvek na úsporu energií i domácnosti, které pobírají či pobíraly v posledním roce příspěvek na bydlení nižší než 4 800 Kč (medián v roce 2022 na území Prahy). Příjem žádostí bude zahájen 1. srpna 2023.

Obyvatelé Prahy, kteří spadají do těchto skupin, mají příležitost podávat své žádosti prostřednictvích webových stránek Sociálního nadačního fondu: Podání – Sociální nadační fond HMP (socialninadacnifond.cz)

„Příjem žádostí pro jednotlivé skupiny Pražanů otevřeme postupně v průběhu celého roku. Myslely jsme i na ty, kteří budou moci zažádat třeba až v květnu. Když nám lidé zanechají svoji e-mailovou adresu, upozorníme je, jakmile se pro ně otevře možnost žádost podat,” doplňuje Barbora Komberec Novosadová, ředitelka Sociálního nadačního fondu hl. m. Prahy.

Přípravu tohoto mimořádného příspěvku podpořili již v roce 2022 zastupitelé hl. m. Prahy napříč politickým spektrem. Konkrétní nastavení podoby příspěvku vytvořil Sociální nadační fond hl. m. Prahy na základě analýzy a ve spolupráci s organizací PAQ Research.

„Příspěvek po vzoru některých zahraničních zemí dává dodatečnou podporu zranitelné části populace. Definice preferují jednoduchou doložitelnost před detailním dokládáním příjmů. Například první skupina obsahuje často samostatně žijící důchodce s nízkými důchody. Další dvě míří mimo jiné na chudší rodiny s dětmi. Právě tyto domácnosti jsou nejvíce zasaženy energetickou krizí. Zároveň se podoba příspěvku snaží spíše podpořit, aby si lidé žádali o státní podporu - například o příspěvek na bydlení a přídavek na děti. Pokud nepřesáhnou určitou výši, je možné získat příspěvek od města. Nemá totiž cenu, aby podpora měst či krajů státní sociální podporu nahrazovala,” popisuje sociolog Daniel Prokop z organizace PAQ Research.

Žadatelé mohou pokládat dotazy, které se týkají příspěvku na úsporu energií, nebo požádat o pomoc při podání žádosti prostřednictvím e-mailu: prispevek.na.energie@praha.eu. Případně je také možnost využít telefonní infolinku na čísle +420 603 382 335, která je v provozu v pondělí a ve středu od 9:00 do 11:00 hodin a ve čtvrtek od 14:00 do 16:00 hodin. Podrobné informace k Příspěvku na úsporu energií jsou k dispozici na: Příspěvek na úsporu energií (praha.eu)

Hlavní město už v loňském roce také schválilo celou sérii opatření, která rychle a adresně pomáhají pražským domácnostem nejvíce ohroženým chudobou či ztrátou bydlení, aby ustály dopady inflace a růstu cen. Praha zároveň s tím spustila webové stránky pomocprazanum.praha.eu, kde jsou k dispozici veškeré potřebné informace, včetně podrobností k žádostem o Příspěvek na úsporu energií. Úspěšný web navštívilo od svého vzniku v září 2022 až doposud už téměř 60 tisíc návštěvníků. Kromě toho hlavní město rozeslalo koncem letošního ledna Pražanům do schránek i Zpravodaj k pomoci při řešení energetické krize a zvýšených výdajů.