„Jsem ráda, že ta čísla rostou a že se i vzhledem k hospodářským výsledkům ukazuje, že snížení ceny kuponu bylo správným krokem. Minulý rok si roční kupon koupilo zhruba o téměř 50 tisíc víc lidí, než v roce 2015,“ uvedla Adriana Krnáčová, primátorka hl. m. Prahy.

„Praha se opakovaně umisťuje na špičce žebříčků, které srovnávají kvalitu veřejné dopravy ve světových metropolích. Pražská veřejná doprava patří mezi nejlépe hodnocené a rozhodnutí zlevnit roční kupon na 3 650 korun ročně, tedy na průměrných 10 korun za den, bylo jednoznačně správné. Lidí, kteří dosáhnou na roční předplatné, je mnohem více, a veřejná doprava je dostupnější,“ řekl Petr Dolínek, náměstek primátorky pro dopravu, sport a volný čas.

Zlevněné roční kupony za 3 650 korun byly zavedeny od 1. 7. 2015. Loni navíc začala platit kampaň Nejedeš načerno? Z některých černých pasažérů se díky snížené sazbě na pokutě stali roční předplatitelé MHD v Praze. V rámci kampaně Nejedeš načerno? si mohou snížit černí pasažéři pokutu o polovinu, pokud si zároveň do pěti pracovních dnů koupí roční kupon za 3 650 korun.

„Cílem města je motivovat černé pasažéry, aby se stali platícími cestujícími, proto jim polovinu pokuty odpustíme, když si koupí roční kupon, a stanou se tak ročními předplatiteli systému Pražské integrované dopravy,“ doplnil radní Petr Dolínek.

Opatření pokuta za půlku platí od loňského 23. října a k dnešnímu dni tuto možnost využilo 2 534 cestujících, kteří si koupili roční kupon, aby nemuseli platit pokutu za 800 korun, ale jen 400 Kč.

Dopravní podnik hl. m. Prahy loni přepravil celkem 1 165 031 tis. cestujících. Nejvíce lidí jezdilo metrem, ve kterém se svezlo 435 586 tis. cestujících. 373 831 tis. pasažérů přepravily tramvaje a lanová dráha Petřín, 349 095 tis. cestujících využilo městské autobusy, 6 519 tis. lidí přepravily příměstské linky včetně vnějších pásem.