Oblíbená výstava se letos uskuteční v mimořádném podzimním termínu – od 23. září do 10. října. Letošní ročník poprvé v historii opakuje téma a nahradí loňský předčasně ukončený zážitek.

V jihoamerickém Ekvádoru je ve volné přírodě možné nalézt více než 4 000 druhů orchidejí. Kurátoři Botanické zahrady hl. m. Prahy podnikli do této země v roce 2019 expedici s cílem studovat rostliny na původních stanovištích v přirozeném prostředí. Získané poznatky využívají při pěstování orchidejí a dalších cenných rostlin ve sbírkách zahrady. Množství fotografií zdejší krajiny a rostlin právě z této expedice zpestří i připravovanou výstavu. Ačkoliv Ekvádor není co do rozlohy velký, setkáváme se tu s nejvyšší biodiverzitou na světě. Různorodost prostředí se odráží v neskutečné rozmanitosti zdejší přírody.

Květinová aranžmá pro výstavu i tentokrát navrhla a realizuje jedna z nejlepších českých floristek Klára Franc Vavříková, která se na podobě přehlídky orchidejí v zahradě podílí již potřetí v řadě. Během procházky skleníkem se setkáte s mnoha typickými symboly Ekvádoru - navštívíte květinové tržiště, zahlédnete pestrobarevného kolibříka a doslova na dosah ruky budete mít aktivní sopku. To vše originálně zpracované s využitím různorodých materiálů, jako jsou třeba české skleněné korálky od firmy Preciosa, doplněné různobarevnými květy živých orchidejí a dalších rostlin. Aranžmá vzniknou za pomoci studentů Střední zahradnické akademie v Mělníku.

Botanická zahrada hl. m. Prahy pěstuje ve svých sklenících přibližně 2 500 druhů orchidejí. Specializuje se výhradně na cenné původní botanické druhy. Sbírka zahrnuje jak veřejnosti již dobře známé rody, jako jsou Cattleya, Cymbidium, Dendrobium nebo Oncidium, tak i ty, o kterých vědí spíše jen odborníci. Velkou část sbírky tvoří speciální kolekce miniaturních orchidejí ze sekce Pleurothallidinae, která slouží k vědeckým účelům.