Trojská zahrada opět navazuje na pravidelné procházky po svých expozicích. Tentokrát si návštěvníci můžou prohlédnout a leccos se od odbornice dozvědět o drobných jarních cibulovinách.

Sněženky, sasanky a kosatce

O jakých kytkách bude řeč? Tak například o něžných sněženkách, jejichž bílé květy často vídáme ještě na zasněžených zahradách. Na světlo prorážejí už v únoru a jejich krásu lze obdivovat až do dubna. Ve volné přírodě bohužel sněženky patří k ohroženým druhům, kvůli ztrátě vhodných stanovišť, plenění cibulek a nadměrnému trhání.

Příchod jara symbolizují i sasanky, na které od března až do května narazíte na nejrůznějších stanovištích od lužních lesů přes smíšené lesy až po pastviny či území podél potoků. U nás jsou nejrozšířenější bíle kvetoucí sasanka hajní, sasanka trojlistá a žlutokvětá sasanka pryskyřníkovitá.

V tomto období rozkvétají i nízké cibulové kosatce, které dorůstají do výšky 10 – 12 centimetrů. Jde o oblíbené zahradní cibuloviny, nejčastěji se pěstuje kosateček sítkovaný, kosateček Danfordové a Iris histrioides.

Šafrán nad zlato

V trojské botanické zahradě během procházky uvidíte i ladoňky, ladoničky či puškinie. Objevíte také drobné mnohokvěté kultivary šafránu zlatého. Původní, přírodní druh roste na Balkáně, v Řecku a Turecku na horských travnatých svazích v nadmořské výšce 1 000 - 2 000 m.

O něco později se pak objevují velkokvěté, poněkud pompézní kultivary šafránu jarního, jehož květy bývají nejčastěji purpurové, levandulové, bílé nebo pruhované.

Mimochodem, věděli jste, že šafrán je už několik století velmi luxusní zboží? Stojí totiž víc než zlato, kaviár nebo lanýže. Je to proto, že k získání jednoho gramu tohoto vzácného dochucovadla musí sběrači natrhat 700 rostlin. Proto se cena za gram koření, které u mnohých hospodyněk bývá v kuchyni nepostradatelné, pohybuje okolo 200 korun.