„Dokud to jde, tak se hýbu a dělám něco pro své tělo,“ říká mi paní Zdislava, které by jen málokdo hádal pětasedmdesát let. „Tady posiluju kyčle ... Takhle zas protahuju záda,“ předvádí mi cviky na strojích venkovní posilovny na pražském Spořilově.

Nejen paní Zdislava našla oblibu ve sport parcích pro seniory. Proto není divu, že speciální cvičební stroje rostou v Praze jak houby po dešti. „Fitness centra stále více navštěvují i starší lidé. Jednoduše platí, že na sportování a péči o svoji kondici není nikdy pozdě. Jen se musí cvičení uzpůsobit věku,“ říká fitness trenérka Petra Hanzová.

A právě tomu skvěle odpovídají stroje ve sport parcích pro seniory, které fungují podobně jako ty v klasických fitkách. Jsou však šetrnější pro organismus a jednodušší na ovládání.

První venkovní fitko vzniklo na sídlišti Petřiny

V zahraničí jsou venkovní fitka populární už dlouhá léta. Například v USA mají dokonce i takzvaná seniorská městečka, v Evropě, hlavně ve skandinávských zemích, jsou sport parky „in“ už také řadu let. U nás si oblibu začaly získávat až v posledních zhruba deseti letech.

V Česku první hřiště pro seniory vzniklo v roce 2008 v hlavním městě, ve vnitrobloku na sídlišti Petřiny na Praze 6. Radnice šesté městské části se tehdy nechala inspirovat podobnými hřišti v anglickém Manchesteru a španělském Madridu.

Profesor Pafko - patron podolského sportoviště

Další sportoviště tohoto druhu na sebe nenechala dlouho čekat. Následovala například v jedenácté městské části u Chodovské tvrze, v Praze 3 na Vítkově u promenády, či ve čtvrté městské části u podolské vodárny, kde je patronem uznávaný lékař - profesor Pavel Pafko.

„Jako sportovec oceňuji záměr budovat sport parky, kam si můžou přijít zacvičit i starší lidé. Zvláště se mi líbí, že jde o cvičení venku, v přírodě,“ nechal se slyšet profesor. Dnes jsou sport parky pro seniory rozeseté po celém hlavním městě a vznikají další a další.

Stroje v nápaditém designu

Sportoviště poznáte na první pohled. Cvičební stroje jsou totiž v nápaditém designu. Někde jsou laděné například do červenožluté, jinde zase červenozelené barvy.

Že jde o koutek vyhrazený starší generaci se dozvíte také z informační tabule umístěné hned u vchodu do každé venkovní posilovny. Ta vás zároveň seznámí i s jednotlivými stroji a jejich funkcemi. Popisky s tím, jak správně cvičit, jsou zvlášť umístěné i u každého cvičebního zařízení.

Většina parků je vybavena bradly, surfovacím prknem, šlapacím strojem, tlačným zařízením taiči, jezdcem, či zařízením na chůzi ve vzduchu.

Protahujete a posilujete všechny partie těla

A jaké partie těla protahujete a posilujete? Všechna. Tak například na tlačném zařízení taiči posilujete svaly ramen, celkovou ohebnost kloubů ramen, zápěstí, loktů a klíčních kostí. Cvičením na bradlech zase přispíváte k posílení svalů ramen a břicha a zlepšujete si stav svalů zad.

Svaly paží, nohou, pasu, zadní části břicha a hrudníku pomáhá posílit stroj nazvaný jezdec, zařízení pro chůzi na vzduchu zase zvyšuje pohyblivost spodních končetin, zlepšuje koordinaci a rovnováhu těla, posiluje nohy a hýždě. No a třeba na protahovacím zařízení zase posilujete hrudník, záda a zvyšujete kardiovaskulární kapacitu.

„Od mládí jsem cvičila v Sokole. Když se pak narodily děti, už člověk tomu tolik nedal. Ale teď, když jsem v důchodu? Dokud to jde, cvičím a chodím s hůlkami,“ zamýšlí se paní Zdislava, která, jak si posteskla, má problém s pohybovým aparátem. „Mám osteoporózu,“ říká. „Cvičení mi pomáhá. Nesmí se to nechat ztuhnout,“ tvrdí s tím, že stroje, které jsou kousek od místa, kde bydlí, chodí provětrat i v zimě. „To ale trochu zebe. Proto je v zimě cvičení rychlejší,“ usmívá se sympatická dáma.

 

Přehled pražských venkovních posiloven: www.prague.eu, www.outdoormapa.cz.