Návštěva ekologického centra vás vtáhne do úplně jiného světa, než je ten městský. Do přírodního. Seznámíte se tu nejen s některými druhy zvířat a se životem včel, především vás Prales zasvětí do koloběhu cesty dřeva - a to doslova od semínka až po třísku.

Prales navazuje na kbelský lesopark

Ekocentrum najdete na severním konci pražských Kbel, kde navazuje na kbelský lesopark. V těchto místech nahradil bývalou okrasnou školku a zahradnictví Lesů hl. m. Prahy, kde se původně pěstovaly stromky pro potřeby metropole. Kapacita areálu však nebyla zdaleka využita, a tak se našlo jiné – mnohem lepší – řešení. Slavnostní otevření ekologického centra proběhlo loni 31. května. A projekt je to vskutku jedinečný.

Prales, což je zkratka pro Pražské lesní středisko, můžete využít na mnoho způsobů. Ať už jen k procházce přírodou, k zastavení se - posezení a relaxaci, nebo k poznání. A že toho tu na poznání je...

Horní areál odpočinkový, dolní naučný

Středisko je rozdělené na dva areály. V horním se rozrůstá nový lesopark, ve kterém jistě oceníte nově opravené cesty. Hned, jak se oteplí, tak vám zcela zaručeně přijdou vhod i velké travnaté louky, ideální pro víkendový piknik.

Chcete-li nasát mraky informací týkající se dřeva a všeho, co s ním souvisí, nasměrujte své kroky do dolního areálu, sousedícího s ulicí Mladoboleslavská. Právě tady se totiž ti, kteří dychtí po poznání, budou cítit ve svém živlu.

Historie českého lesnictví

Začít můžete třeba tím, že se poučíte o historii českého lesnictví. Věděli jste třeba, že první náznaky hospodaření v lesích Českých zemí sahají až do 14. století? A že v 16. století byl v Království českém zřízen úřad nejvyššího lovčího, který dohlížel i na stav lesů?

Jenže s rozvojem společnosti, řemesel a průmyslu začalo lesů postupně ubývat. Zvyšovala se totiž poptávka po dřevě, která dokonce měla v 17. a 18. století za následek světovou krizi dřeva. Odlesnění bylo tehdy tak hrozivé, že přerostlo v ekologickou katastrofu! Proto Marie Terezie vydala lesní řády a tím ustavila státní dohled nad lesy. Od nich se datuje začátek vývoje moderní historie lesnického oboru až do dnešní doby.

Galerie semen

U lesa a dřeva ještě chvíli zůstaneme. Hlavní částí dolního areálu ekocentra totiž tvoří naučná stezka Cesta dřeva, která vás provede životem lesa od samého začátku až do úplného konce. A co je na začátku? Semínko.

Druhů semen uskladněných ve sklenicích a vyskládaných na dřevěné galerii uvidíte na naučné stezce hned několik. Na otočených kartách umístěných pod sklenicí se pak můžete podívat, jak vypadají jednotlivé stromy, jejich listy a plody. A co víc, můžete tu otestovat i svůj hmat. A pozor, hmatová galerie slibuje plno překvapení...

Není dřevo jako dřevo

Na naučné stezce si také můžete prověřit své znalosti týkající se druhů dřev. Tak schválně, víte, kolik je našich, domácích druhů stromů? Dvanáct.

A v Pralese si je můžete důkladně prohlédnout – čekají tu na vás pěkně seřazení do půlkruhu. A nebojte si je osahat, třeba pohmatem poznáte, o jaký druh stromu se jedná. Správnou odpověď najdete na zadní straně každého z nich. A navíc ještě můžete prozkoumat, jak vypadají uvnitř.

Studnice času

A co se ještě můžete v ekocentru naučit? Tak třeba počítání letokruhů – stáří stromu. Ujistí vás tu, že to není žádná věda. To je výzva, nemyslíte?

Vyzkoušet si to můžete hned na místě, kde je k dispozici špalek stromu starého 158 let. A na ukázku na něm máte odpočítaných a označených mnoho událostí světových i českých dějin, které tento strom během svého života zažil.

Jako tažný kůň

A co třeba ještě zkusit, jaké to je být koněm při práci? I to vám Prales umožní. Můžete se tu nechat „zapřáhnout“ a hurá do toho! Musí to teda být pěkná fuška. Obzvlášť, když si pomyslíte, že koně dokážou utáhnout až dvojnásobek své vlastní váhy. Ptáte se, kolik to je? Největší tažní koně můžou vážit i jednu tunu!

Na „pokec“ za zvířátky

A to ještě není zdaleka vše, co vám ekocentrum nabídne. Když už vás dřevo přestane bavit, přesuňte se ke zvířátkům. Žije tu ovčí stádo, se kterým se můžete hravě seznámit – třeba pomocí jablíčka. Nový domov tu našly ale i nutrie, které se sem sváží po odchytu z míst, kde jejich aktivity dělají problémy. Mimochodem, nutrii si mnoho lidí plete s bobrem nebo ondatrou. Na rozdíl od nich má ale výrazně oranžové zuby.

No, je toho ještě spousta, co lze v úžasném Pralese zažít, vidět, poznat. Nejlepší ale bude, když se do ekocentra sami vypravíte. Určitě nebudete litovat!