„Je už jasné, že pro cyklisty tvoříme dva systémy řešení pro dvě velké skupiny cyklistů, jednu, která kolo bere jako dopravní prostředek (ta začíná převládat) a druhou, jež bere cyklistiku jako způsob rekreace, jež je a bude stále větší,“ uvedl radní Petr Štěpánek.

Cyklista je rovnocenný s automobilistou

Obě skupiny cyklistů se liší velmi podstatně nejen v technice, kterou využívají, ale také ve znalostech dopravních předpisů i jisté zralosti mentální, protože především ti, již považují kolo za dopravní prostředek pro cestu do zaměstnání, se oprávněně považují za účastníky silničního provozu a uvědomují si to.

„Pro rekreační turistiku to budou stále trasy a cyklistické stezky, pro dopravní cyklisty vytváříme především dopravní řešení,“ upozornil Pavel Polák, který je otcem pražské cyklistiky. Proto také vznikly nové cyklopruhy na Vinohradské třídě v úseku od křižovatky s ulicí Želivského ke stanici metra Flora, což je malý dárek cyklistům v rámci Evropského týdne mobility.

„Cyklista se tak stává ne bohužel plnoprávným už s ohledem na počet, ale alespoň víceprávným účastníkem silničního provozu, protože pro něj vznikají prostory jemu vyhrazené,“ upozornil Pavel Polák. „Samozřejmě cílem je vytvořit v Praze podmínky pro to, aby pět až osm a možná i deset procent lidí bez obav jezdilo na kole do zaměstnání a za svými záležitostmi,“ řekl P. Polák.

Při úpravách se dbá na bezpečnost

Cyklopruhy na Vinohradské třídě, které měří na 800 metrů a jsou o šířce 1,5 metru a vyznačené nejen přerušovanými čarami, ale i barevně a symboly kola, stály téměř 2,7 milionu korun. Nejde jen o samo značení, ale také o úpravu silnic a kanalizačních vpustí tak, aby byly při přejezdu kolem bezpečné.

„Cyklopruhy již existují na řadě dalších míst – např. v Korunní ulici, ve Vršovické, v Pobřežní, na Černém Mostě či v okolí stanice metra Letňany,“ upozornil P. Štěpánek. Na některých pražských komunikacích se objevily také piktogramy, které řidiče upozorňují na přítomnost cyklistů.

„Fungují podobně jako informativní radary. A tak jako řidiči automaticky zpomalí u těchto radarů, dávají si na takto označených silnicích větší pozor na cyklisty,“ řekl P. Štěpánek. Těmito piktogramy jsou označeny vybrané úseky např. na Koněvově třídě a ve Vršovické ulici v místech, kde není možné vzhledem k nedostatečné šířce vozovky zavést samostatný jízdní pruh pro cyklisty.

Cyklista má i přednost

Novinkou letošního roku jsou pruhy vyhrazené pouze pro cyklisty, autobusy a taxislužbu. Cyklisté je mohou využívat mimo jiné na trase autobusu linky č. 213 mezi stanicemi metra Želivského a Háje, na zatíženém autobusovém tahu v okolí stanice metra Kačerov a na trase autobusu linky č. 167 mezi Kotlářkou a Klamovkou, ale i na Jarově.