Na začátku srpna se v Pralese sklízelo obilí, které se ručně vázalo do snopů a panáků. Co se s ním bude dál? Sami si můžete vyzkoušet činnosti, které se s Dožínkami tradičně pojí. Například mlácení klasů cepy a mletí obilí, výrobu slaměných předmětů.

Společně k hospodáři

K dožínkám patří také společná cesta z pole s nazdobeným dožínkovým věncem. Ten je obzvlášť důležitý. Ponechává se v domě až do jarní setby.

V Pralese vyjde slavnostní průvod ze sklizeného pole ve 14:00 hodin. Za doprovodu cimbálové muziky zamíří do dolního areálu, kde všechny přivítá dožínková hospodyně a hospodář, který pokynem odstartuje společnou veselici.

A co by to bylo za slavnost, kdyby nebylo něco dobrého na zub.  Z vlastnoručně namleté mouky si budete moci přímo na ohni upéct placky a ty pak potřít marmeládou či česnekem.

Další zvyky

Mezi dožínkové tradice patří například i zvyky spojené s posledním uvázaným snopem obilí. Ten se v českém prostředí nazývá baba, stará nebo nevěsta a často je stylizován do ženské postavy či oblékán do ženských šatů. Nakonec je odvezen do statku, předán hospodáři a zanechán v domě do příštích dožínek.

V ekocentru Prales se bude tahle krásně založená tradice letos konat už podruhé. Přijďte si s dětmi oživit lidové zvyky a zpestřit si příjemně konec prázdnin.