V Praze není jen Hrad, Karlův most či Královská cesta. Praha je město, které ukrývá obrovské bohatství historických, sakrálních, technických i architektonických památek, o nichž ne všichni vědí.

Rotundy i komíny

Pražané upozorňovali například na románské rotundy ztracené mezi domy, jako je například rotunda sv. Kříže, sv. Longina, ale i sv. Martina. Zajímavostí je i komín mezi Liliovou ulicí a Anenským náměstím nebo kostel sv. Jana Křtitele Na Prádle.

Periferie vede

Obrovské množství zajímavostí se najde na bývalých, ale i na nynějších periferiích Prahy. Je tu třeba Žižkov se svou Betlémskou kaplí, vodárenská věž Káranského vodovodu mezi Zelenčí a Horními Počernicemi, unikátní socha sv. Jana Nepomuckého ve Vinoři či kaple Nalezení sv. Kříže v Řepích.

Bude se opravovat

„U řady staveb se lidé snažili využít soutěže nejen k tomu, aby na objekt upozornili, ale aby docílili i jeho opravy - týká se to například kapličky Panny Marie v Úvozu, Branických ledáren a řady dalších technických památek, kde by Pražané uvítali i to, kdyby se tam objevilo původní technologické zařízení,“ upozornila Barbora Nováková z Pražské informační služby.

Některé budou přístupné

Pražská informační služba část navržených zajímavostí zahrne do svého programu vlastivědných vycházek. Pražané tak snad dostanou šanci vidět i uzavřená a nepřístupná místa. Ještě před soutěží se totiž do programu dostala například elektrárna na Štvanici, která je také technickou památkou.

Kdo byl vylosován?

I když původně měla o zapomenutých místech Prahy rozhodovat porota, Pražská informační služba rozhodla, že zajímavá místa prostě vylosuje. Faktem totiž je, že všechny návrhy mají něco do sebe. Na třetím místě se umístila umělá jeskyně grotta v Havlíčkových sadech od Zdeňky Trenčínské. Danielle Aubert si za Kapli nalezení sv. Kříže na Praze 5 vysloužil stříbrnou příčku. První místo patří Proseckým skalám, které do soutěže přihlásila opět paní Zdena Trenčínská.

Vyjde i brožura

„Cílem projektu je napomoci rozšíření turistického ruchu za hranice centra Prahy a tím pádem i podpora podnikatelů a kulturního života v městských částech, proto plánujeme využít nejzajímavější tipy, které nám veřejnost zaslala, a vydat turistickou brožuru ve více jazykových mutacích nebo místa zmapovat dnes velmi populárním geocatchingem,“ řekla o dalším využití soutěže ředitelka Pražské informační služby Ing. Lucie Ramnebornová.