Film Dobrý život sokola Bendy je časosběrný dokument, který obsahuje také rodinná videa i archivní filmové materiály. Do mikrokosmu vesnice Křenovice u Slavkova u Brna, kde sokol Benda žije, diváka uvedou dvě Japonky, jež se rozhodly Bendu navštívit díky jeho dlouholetému přátelství s univerzitním profesorem z Tokia.

Japonsko-české synapse

S japonským profesorem Ishikawou se Miroslav Benda potkal na dovolené v Maďarsku v roce 1972. Pro profesora byla čeština koníčkem, a tak se z nich stali přátelé a vzájemně se dodnes navštěvují. Profesor Ishikawa se stal dokonce čestným členem Sokola Křenovice a se společníky postavil u Slavkova jedinou japonskou benzínovou pumpu v Evropě.

Cesta do New Yorku

To ale není vše – dokument sleduje také cestu dědy Bendy do New Yorku na pozvání amerických sokolek, se kterými se seznámil na prvním polistopadovém všesokolském sletu v Praze v roce 1994, přivezl jim škvarky a slivovici. Kamera starého sokola sleduje, jak s devadesátiletými sokolkami ve staré sokolovně na Manhattanu cvičí. Ukazuje také vitálního, ale ztraceného starce v hemžícím se davu pod newyorskými mrakodrapy ve společnosti Mickeyho Mouse a podobných masek.

Zenový sokol

Film natočil režisér Pavel Jurda, který absolvoval Mendelovu univerzitu v Brně a dramaturgii na JAMU. Věnuje se režii, scenáristice, dramaturgii a dramatice. Působil v Národním divadle Brno jako dramaturg a dlouhodobě spolupracuje s Českou televizí na sérii vědeckých dokumentárních filmů pro děti a snímcích s historickou a sociální tematikou. Jeho celovečerním debutem je film Jmenuji se Hladový Bizon (MFDF Ji.hlava 2016).

A proč ho zaujal zrovna příběh starého sokola? „Děda Benda mě fascinuje schopností povýšit banalitu na svátek, je jako zenový mistr, kterého se zeptali na smysl života, a on odpověděl: ‚Když se ti chce jíst, jez, když se ti chce spát, spi,“ usmívá se režisér.