Cyklohráček byl v provozu do 28. října a byla to úplně první sezona, kdy ČD a ROPID vypravily speciálně přestavěný vlak na velké pojízdné hřiště pro děti na trať kolem Okoře. Zájem o svezení Cyklohráčkem nakonec předčil očekávání všech, kteří projekt připravovali. O hry na palubě se starají speciální hrajvedoucí.

Rekord od roku 2007

Letos Cyklohráček nahradil běžné motoráčky, které na této trati jezdily o víkendech v předchozích letech. Tabulka ukazuje srovnání počtu přepravených cestujících ve vlacích na trati Praha – Hostivice – Podlešín – Slaný od roku 2007, kdy sem začaly výletní cyklovlaky z Prahy jezdit. „Máme obrovskou radost, že si lidé našli do Cyklohráčku cestu a že si ho děti tak oblíbily,“ řekl Pavel Procházka pověřený řízením ROPID.

Dvojnásobný počet cestujících

„Řada nejmenších cestujících se do vlaku během sezony opakovaně vracela. Když uvážíme, že byl Cyklohráček v provozu až od 17. května, ne hned od začátku sezony, a že byla na trati čtyřtýdenní výluka, kdy musely ČD ukončit vlaky už v půlce trasy, můžeme bez obav říci, že Cyklohráček přilákal na trať pod Okoří jednou tolik cestujících než běžné vlaky v minulých letech. Zájem rodičů s dětmi byl opravdu veliký, Cyklohráček se proto už teď připravuje v libeňském depu na příští sezonu, aby na jaře vyrazil do Slaného znovu.“

Děti se těší do koutku

Největší zájem byl mezi dětmi o vůz s dětským koutkem, kde bylo permanentně plno. Nejvíce cestujících jezdilo z Prahy do stanice Noutonice, která je jen kousek od hradu Okoř. V Noutonicích se počet vystupujících a nastupujících přiblížil za celou sezonu ke třem tisícům.

Herny i v dálkových vlacích

Výrazně vzrostl také počet cyklistů, kteří vlak využili. „Cyklisté i děti jsou našimi významnými zákazníky. Služby pro ně rozvíjíme v různých vlacích po celé České republice a v Cyklohráčku se neobvyklým způsobem provázaly v unikátním projektu,“ říká Ludvík Urban, místopředseda představenstva ČD. „Počty cestujících za letošní rok dokazují, že šlo o velmi úspěšnou myšlenku. Více vlaků upravených pro cyklisty a také nové služby pro naše dětské zákazníky proto chystáme i pro příští jízdní řád, tentokrát například v podobě dálkových vlaků railjet.“

Čertovský Cyklohráček na Mikuláše

Sezona Cyklohráčku sice už skončila, za necelý měsíc ale vyjede znovu. V rámci pražských mikulášských jízd bude jezdit v sobotu 6. prosince a v neděli 7. prosince mezi pražským hlavním nádražím a Braníkem. Hrajvedoucí Cyklohráčku ale tentokrát odloží barevná trička a kšiltovky a vyrazí mezi děti v kostýmech Mikuláše, čerta a andělů.