Moderátorka:

A od Čapího hnízda teď jdeme k opravní realitě v ulicích Prahy. Řidiče čeká i v dalších měsících řada dopravních komplikací spojených s opravami na silnicích. V létě se stihlo dokončit přes 60 různých projektů, ale desítky dalších dále pokračují a začínají i některé nové problémy. Více si teď o tom povíme s reportérem Adamem Bejšovcem. Přeji pěkné odpoledne.

Adam Bejšovec, redaktor:

Hezké odpoledne.

Moderátorka:

Adame, při průjezdu Prahou se zdá, že ta letošní stavební sezóna je výrazně rušnější než obvykle. Proč tomu tak je?

Adam Bejšovec, redaktor:

No předně je to spíš opravdu dojem. Podle pražského magistrátu těch oprav a prací není výrazně více než předchozích letech. Je ale pravda, že většinou se práce na důležitých komunikacích stihly za léto dodělat. Letos ale do podzimu přesahuje třeba rekonstrukce silnice a tramvajové trati na nábřeží Edvarda Beneše nebo práce v Koněvově ulici a řada dalších. Letos tedy desítky i po létě pokračují. Praha se totiž musí připravit na příští rok a práce na zásadní silniční stavbě. Vysvětluje náměstek pro dopravu Adam Scheinherr z uskupení Praha sobě.

Adam Scheinherr, náměstek pro dopravu (Praha sobě):

Je důležité, že v příštím roce má probíhat oprava Barrandovského mostu, takže my jsme se snažili vlastně všechny významné akce, které s tím nějakým způsobem souvisí, aby se udělaly letos předstihu a pak byly volnější ty objízdné trasy.

Adam Bejšovec, redaktor:

Na Barrandovském mostě už dělníci od loňska provádí přípravné práce na spodní konstrukci. Příští rok by se měli přesunout na silnici. Tam by měla být omezení vždy po částech a jen v jednom pruhu podle postupu prací.

Moderátorka:

Adame, a nebylo ale možné stihnout ty hlavní opravy v létě, kdy je v Praze méně stálých obyvatel a tedy i méně jejich aut?

Adam Bejšovec, redaktor:

Adam Scheinherr mi řekl, že to komplikuje i nutná koordinace mezi městskými společnostmi a radnicemi, tak aby se stejná místa nemusela dělat několikrát. A to potvrzuje i mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková.

Barbora Lišková, mluvčí Technické správy komunikací:

Celá řada rekonstrukcí jsou koordinace více investorů, kde občané získají nejenom novou vozovku a chodníky, ale také novou kanalizaci, vodovod, veřejné osvětlení. Také se sází stromy anebo přibyde nový mobiliář.

Adam Bejšovec, redaktor:

Město navíc zkouší podle Scheinherra samozřejmě stihnout co nejvíc prací v létě. Letošní prázdniny prý využilo na 100 %.

Adam Scheinherr, náměstek pro dopravu (Praha sobě):

Je v Praze o 20 % méně aut, ale přece jenom stále v Praze auta jsou. Takže nemůžeme udělat úplně všechno. A je to i o kapacitách těch firem. Nemůžou koncentrovat veškerou svou sílu a kapacitu jenom do dvou měsíců v létě. Ti zaměstnanci pro ně dělají celý rok.

Adam Bejšovec, redaktor:

Řada důležitých míst navíc na opravu čeká dlouhodobě. Třeba ta už zmíněná trať na nábřeží Edvarda Beneše je víc než 40 let stará a opravu si tam vyžádal přímo Dopravní podnik.

Moderátorka:

Adame, dá se tedy shrnout, co všechno nejen řidiče v Praze ještě čeká?

Adam Bejšovec, redaktor:

Celkem je to podle Technické správy komunikací zhruba 50 dalších oprav, včetně asi 15 zatím jen plánovaných. Některé z těch větších akcí, které se protáhnou po létě do dalších měsíců, připomíná Barbora Lišková.

Barbora Lišková, mluvčí Technické správy komunikací:

Rekonstrukce Koněvovy ulice bude probíhat do poloviny listopadu nebo do konce listopadu, s posledním dodlážděním. Dále potom máme rekonstrukci Prosecké, kde navazujeme na opravu kanalizace. Stavíme nový pruh na Strakonické. Několik staveb na Wilsonově ulici. A dláždíme Hlávkův most.

Adam Bejšovec, redaktor:

A už 6. září by taky měly začít práce na ulici 5. května, tedy na součásti severojižní magistrály. Seznam všech současných i těch plánovaných prací najdou lidé na průběžně aktualizovaném webu Prahy opravujeme.to.

Moderátorka:

Uzavírá reportér Adam Bejšovec. Díky za příspěvek a hezké odpoledne. Na slyšenou.

Adam Bejšovec, redaktor:

Díky. Pěkný den.