„Pro Stranu zelených jsem příliš autíčkářský, pro ODS příliš cyklistický, já ale nejsem ani jedno. Zastávám rozumný kompromis ve veřejném prostoru,“ říká pražský náměstek pro dopravu Adam Scheinherr.

Adam Scheinherr (Praha sobě) má z pozice náměstka na starost pražskou dopravu dva roky. Tu nyní čekají problémy – hrozí, že výpadek příjmů v důsledku poklesu turismu a daňového balíčku zaplatí Pražané, nebo se jim zhorší spojení. Scheinherr v rozhovoru pro Deník N říká, že je proti zdražování jízdného. „Na druhou stranu, pokud dojde k obrovskému zásahu a občané dostanou větší platy, město bude muset z něčeho pokrýt investice a náklady, které má spojené s MHD. To je jednoduché.“

* Co pro Pražany znamená výpadek peněz do rozpočtu?

Zásah je obrovský, nejen daňovým balíčkem, který se projednává, ale už předchozími zásahy vlády.

* Myslíte příspěvek živnostníkům a dalším OSVČ postiženým dopady epidemie, který je vratkou daně z příjmu zaměstnanců, a výpadek se tak projeví i na pražském rozpočtu?

Ano. Bylo to něco přes 3,5 miliardy. Nejsou tu turisté, lidé jezdí obecně méně. Změnilo se chování lidí v rámci mobility během této krize. Ještě nevíme, co se stane s daňovým balíčkem, takže s tím ani nemůžeme počítat. Ostatně nepočítá s tím ani vládní rozpočet. Nám se podařilo udělat takový rozpočet, že běžné výdaje půjdou po dlouhé době dolů.

* Bude to stačit?

Nebude, ale je to velmi významný krok. Náměstek pro rozpočet vyjednává o úvěru pět miliard korun, díky němuž bychom nemuseli zastavovat investice, které jsou rozjeté a můžeme v nich pokračovat. Ten zásah, zvlášť jestli se schválí daňový balíček, je obrovský. Budou trpět všechny stavby. Když nám někdo škrtne čtvrtinu rozpočtu, musí se to projevit.

* Buďte konkrétní. Jako hlavní nevýhoda daňového balíčku bylo uvedeno, že to bude znamenat zdražení služeb pro občany. Co to bude znamenat pro Pražany? Zdraží se jízdné? Zdraží se parkování?

To jsou filozofické otázky. Buď to může znamenat zdražení jízdného nebo parkovného, nebo omezení těchto služeb. Je otázka, na čem se domluvíme a co odsouhlasíme.

* Jsou dvě možnosti – méně jezdit, nebo zdražovat. Co je pro vás lepší varianta?

V okamžiku, kdy nevíme, jak se to změní, to nemohu odhadnout.

* A za vás by byla preferovaná varianta jaká?

Ať celý daňový balíček zruší.

* To chápu, ale když zrušen nebude, bude moci Praha nadále garantovat své služby s tím, že nedojde k výraznému zdražení?

Vzhledem k tomu, v jaké epidemiologické situaci jsme a do jaké se dostali občané Prahy, kdy mnoho z nich přišlo o zaměstnání nebo možnost podnikat či provádět živnost, nemyslím si, že je vhodné navyšovat ceny. Na druhou stranu, pokud dojde k obrovskému zásahu a občané dostanou větší platy, město bude muset z něčeho pokrýt investice a náklady, které má spojené s MHD. To je jednoduché.

* Počítáte tedy příští rok se zvýšením celoročního jízdného o 365 korun, jak jste plánovali?

S tím už jsme nepočítali, bude skutečně záležet na tom, jak projde daňový balíček. Nedokážu věštit. Ty věci se mění a přicházejí z vlády nejistě.

* Pokud by to prošlo, znamenalo by to tedy zvýšení cen jízdného a parkovného, případně omezení služeb?

To jsou jediné možnosti, které máme. Někde se ty peníze najít musí. Buď se brutálně oseká provoz, nebo se navýší zisk z tržeb.

* Na posledním zastupitelstvu se strhla debata o autobusových pruzích, kdy jste chtěl, aby je po celé Praze mohli po celý den používat pouze cyklisté, složky Integrovaného záchranného systému nebo autobusy. Proč to nevyšlo?

Já té debatě nerozumím. Máme zde závažné problémy ohledně rozpočtu města, což má významný dopad na všechny občany. Pak se na zastupitelstvu o tomto diskuse nevede, opozici to nezajímá, dokonce někteří hlasují pro daňový balíček. Třeba kolega Bohuslav Svoboda (ODS) naposledy hlasoval pro to, aby Praha nebyla poškozována takovými daňovými balíčky, a pak ve Sněmovně hlasoval pro ten balíček. Má to dopad na investice a provoz Prahy na několik let dopředu. Pak se vede diskuse o buspruzích, kterých má Praha 56 kilometrů a z toho dnes asi 42 kilometrů funguje nonstop. Nikomu to nevadí a nikdo to jak na zastupitelstvu, tak na výboru pro dopravu nikdy neřešil.

* Vy to vnímáte jako banalitu?

Vnímám to jako minoritní problém a diskusi vnímám jako neadekvátní. Vnímám, že spousta opozičních zastupitelů se mě snaží natlačit do pozice, že jsem cyklofašista a ekoterorista.

* Třeba komentátor Petr Holec mluví o džihádu proti autům.

Já jsem neubral jediný jízdní pruh kvůli cyklistům, což se tady dělo v minulosti.

* Mluví se především o tom, že automobilisté přijdou o určité trasy či parkovací místa. Ať už jde o Mariánské náměstí nebo Smetanovo nábřeží.

To jsou tak drobné zásahy, navíc nejsou kvůli cyklistům. Třeba Smetanovo nábřeží bylo kvůli tramvajím. Mariánské náměstí řešil především kolega Hlaváček (Petr Hlaváček, náměstek primátora pro oblast územního rozvoje a územního plánu, pozn. red.), který zrušil parkoviště na jednom z nejdůležitějších míst v Praze. Máme tu městskou knihovnu, Klementinum, galerii…

* O čem to tedy vypovídá?

Děje se totéž jako třeba u prezidentských voleb – lidé se snaží rozdělovat společnost. Já se snažím dělat věci pro automobilisty tam, kde je to nutné a kde by měli jezdit. Snažím se dělat co nejvíc věcí pro MHD, protože ji využívá nejvíce lidí. Snažím se dělat i něco pro pěší a cyklisty. Odpovídá to i poměru, kdy 72 procent lidí využívá MHD nebo chodí pěšky a autem jezdí asi 28 procent.

* Ostatně vy sám jste v rozhovoru pro Ekolist řekl, že pražské ulice jsou nastaveny na nižší objem automobilové dopravy. Zmiňoval jste přitom až dvacetiprocentní pokles. Není v tomto ohledu opravdu potřeba začít výrazněji omezovat automobilovou dopravu v Praze?

Řekl jsem, že ulice Prahy jsou dělány na o dvacet procent méně automobilů. To je fakt, já jsem si to nevymyslel. Když tady jezdí o dvacet procent méně automobilů, nejsou tu zácpy a vítězíme všichni, včetně řidičů.

* Takže by bylo lepší, kdyby tady bylo o dvacet procent méně aut.

Bude tu méně hluku, menší smog, pěší se budou cítit bezpečněji a automobilisté projedou plynule. Zase to automobilisté nepochopili a vzali to tak, že chci bojovat proti nim. Přitom když se ten prostor uvolní, vydělají na tom všichni.
Bavíme se o dvaceti procentech automobilové dopravy. Když si vezmeme, že ten poměr veřejné dopravy a pěších vůči autům je 70 : 30, šlo by o změnu poměru zhruba na 76 : 24. To není nic hrozného. Pomůže to celé Praze a půjdeme tím stylem, kterým šly západní metropole před dvaceti lety.

* Tedy?

Vrátit ulice lidem, podporovat MHD, ať se tu dá žít, lépe dýchat. Ať tu máme méně nemocí.

* Tohle chápu, ale jak to vyřešit? Část společnosti i řidičů se odvolává na to, že k tomu nelze dospět bez dokončení velkých staveb, tedy obou pražských okruhů nebo pásu P+R parkovišť kolem města. To jsou přitom všechno stavby, na které budeme několik let čekat. Nemá tedy opravdu smysl být proaktivnější v omezeních automobilové dopravy?

Okruh je užitečná stavba. Připravujeme ji, jako první jsme rozjeli…

* … na dostavbu budeme minimálně devět let čekat.

Myslím, že nemusíme omezovat automobily ubíráním jízdních pruhů. Automobily jsou omezovány tím, že ta doprava je tak vysoká. My musíme věnovat cyklistům a pěším prostor a snažit se ho dělat bezpečným. Nabízet alternativu, ať už MHD, nebo pěší. Aby se důchodci a děti nebáli na chodnících, protože oni jsou ti nejzranitelnější.

* A tohle pomůže přesunout dvacet procent automobilů do jiných druhů dopravy?

Rozhodně ano. Uvnitř města je potenciál MHD téměř naplněn, na příjezdu do Prahy je ale pořád velký. Mluvíme samozřejmě mimo koronakrizi. Když se podíváme třeba na Curych, také hornaté město, které má podobnou morfologii a zalidnění, je tam například zhruba sedm až osm procent cyklistů. V tom je potenciál, nalákat některé lidi z MHD k cyklistice, někdo pak zase přejde do MHD. Obrovský potenciál je pak v železnici.

* Železnice jde v případě Prahy ruku v ruce se státem a Středočeským krajem. Uvítal jste změnu politické reprezentace ve Středočeském kraji, kde jsou v radě Piráti a STAN, se kterými spolupracujete i v Praze?

Myslím si, že nejde o politickou příslušnost, ale o lidi. Spolupráce s bývalým vedením byla kvůli zabedněnosti paní hejtmanky velmi složitá. Bylo takřka nereálné se s ní sejít a věcně diskutovat. S novou paní hejtmankou už jsem se viděl dvakrát, s novým radním pro veřejnou dopravu a dopravní infrastrukturu už jsem se viděl také několikrát. Spolupráce se podle mě začíná rozjíždět velmi dobře. Je to důležité, protože my nemůžeme být bílá díra uprostřed Středočeského kraje a naopak. Musí tam být provázanost na územním plánování a dopravě.

* K cyklistice – zmiňoval jste, že Curych má výrazně vyšší zastoupení cyklodopravy. Ostatně mnohá západní města přistoupila k tomu, že během koronakrize masivně navýšila prostředky na cyklotrasy a snažila se podporovat cyklistiku. Proč nejednala Praha stejně?

Já nesouhlasím, ono se k tomu přistoupilo. Udělala se spousta věcí pro pěší a cyklisty, které byly hodně dlouho zazděné, často i politicky. Vzniklo nejvíc přechodů pro chodce za poslední dobu – Karlovo náměstí, Ječná ulice, u Vltavské, u Libeňského mostu. Minimálně na deset bych si vzpomněl na těch hlavních tazích. Vznikly nové buspruhy, které byly třeba deset let plánovány a byly nějakým způsobem zazdívány – v Kamýcké či Modřanské. Vznikly některé cyklopruhy, které byly dlouhodobě odkládány.

* Buďte konkrétní. Kolik kilometrů?

Podařilo se postavit 7,6 kilometrů cyklostezek a vyznačit 31 kilometrů „jednoduchých“ opatření. Myslím si, že v letošním roce vznikne nejvíce cykloopatření a opatření pro pěší za posledních dvacet let.

* Za to, že jste nepřistoupili k mnoha cyklistickým řešení, vás ale kritizoval třeba Auto*Mat. Můžeme se bavit i o cykloobousměrkách, které jsou v Praze pořád naprosto nedostatkové. Byla ta opatření dostatečná?

Cykloobousměrky jsou v gesci městských částí a nemám pravomoc do toho zasahovat. Určitě si myslím, že na nich není nic špatného, naopak celosvětová statistika uvádí, že je zde menší počet nehod jezdců, kteří jedou v protisměru, než těch, kteří jedou po směru.

* Když mluvíte o městských částech, můžeme zmínit třeba i spory o tramvaj na Budějovickou. Jak moc vaše plány narážejí na odlišné postoje městských částí?

Je to složité, protože doprava je provázaný systém a nekončí na hranicích městské části. Sedmapadesát městských částí je obrovsky náročný a složitý systém. Každá část má své zastupitelstvo a svou radu. Kolega Hlaváček o tom mluví dnes a denně, že by bylo ideální, aby Praha měla deset městských částí. Před rokem jsem byl v Kodani, kde mají osm městských částí a pravomoci mají mnohem nižší než v Praze.

* Za vás by bylo lepší ubrat pravomoci městským částem?

Potřebuje ten systém zjednodušit, ale je to stejně jen teoretická otázka, která je takřka nereálná.

* Nedávno jsem poslouchal podcast s Janou Černochovou, starostkou Prahy 2. Ta zjednodušeně říká, že jste za dva roky vlastně nic neudělali. Veškerou práci v oblasti dopravy shrnula do věty: do ulic postaví židle. Reprezentuje část veřejnosti. Nebojíte se, že za dva roky u voleb bude tenhle názor převažovat?

Toho se nebojím, protože jsme udělali obrovské množství práce. Kdyby toho bylo více připraveno a byly tady stavby v realizaci, uděláme toho ještě víc. Městský okruh jsme teprve začali projektovat. Já se ptám, proč to neudělali ti před námi?

* Voliče ale nezajímá, jestli jste začali projektovat okruh nebo mosty, když nic neotevřete. Není to málo?

Dostali jsme metro D ze stadia, kdy bylo napadené rozhodnutí území a byla podána žaloba, a zařídili jsme, aby se to vůbec rozjelo a žaloba byla stažena. Poslední čtyři roky se před námi diskutovalo, že musíme vyřešit pozemky a potřebujeme společné podmínky. My jsme to za dva roky téměř dotáhli. Rozjeli jsme geologický průzkum. Dokončili jsme Trojskou lávku, zahájili stavbu velkého P+R parkoviště na Černém Mostě, po 16 letech jsme udělali kus nové tramvajové trati na Pankráci.

* Která slouží nyní jako parkování pro automobily.

Ano, ale bude se na ní do budoucna jezdit. Příští rok se začnou stavět nové tramvajové trati. Když mluvíme o paní Černochové, teď mi psal místostarosta Prahy 2 a stěžoval si, že jsem hrozně pracovitý. Reagoval na to, jak rychle dokážeme řešit jejich problémy. Řeším všechny druhy dopravy. Pro Stranu zelených jsem příliš autíčkářský, pro ODS zase příliš cyklistický, já ale nejsem ani jedno. Já zastávám rozumný kompromis ve veřejném prostoru. Dokážu zhodnotit, že na Smetanově nábřeží je veřejný zájem větší v památkové hodnotě, veřejném prostoru a MHD, a na okruhu a Jižní spojce je zase důležitější zkapacitnit křižovatky, aby tam mohli projet řidiči s více auty.

* Kdy by se podle vás poměr aut vůči zbylým druhům dopravy mohl posunout k lepším číslům?

Uvidíme, co s námi udělá koronakrize. Za celé jaro, léto a podzim se zvýšil počet cyklistů až na dvojnásobek. Už tohle byla ukázka toho, že tady potenciál je. Potenciál situaci zlepšit není jen ve velkých stavbách, ale také v železnici a cyklistice na okrajích Prahy.