Moderátorka Pavla Kosíková:

Opuštěné betonové torzo na pražské Palmovce našlo po 8 letech nového nájemce. Do 3 let by se do něj měla nastěhovat Evropská kosmická agentura, které už její stávající sídlo kapacitně nestačí. Smlouvu už radní hlavního města schválili. Rozestavěný a chátrající komplex převzala metropole už vloni od Prahy 8.

Autor Kristina Kolovrátková:

Měla to být i radnice spojená s obchodním centrem, pak sídlo pražských záchranářů. Místo toho nevlídně vypadající rozestavěný betonový komplex stojí vedle stanice metra Palmovka 7. rokem prakticky beze změny. Torzo budovy mí lidé už od roku 2015, kdy Metrostav pozastavil stavební práce. Později přestal stavbu chránit i před počasím. Teď se má novým nájemníkem stát Evropská kosmická agentura. Stavební práce se tak zřejmě zase rozjedou.

Petr Hlaváček /Spojené síly pro Prahu/ náměstek primátora:

Vznikne celá městská čtvrť, kde bude zhruba asi 2000 bytů. V tomto místě bude škola a školka.

Autor Kristina Kolovrátková:

Budovu magistrát převzal koncem loňského roku od Prahy 8, té odpustilo dluh i penále za nesplacenou půjčku. Radnice totiž nebyla schopná dostavbu zaplatit a hrozila by jí dokonce insolvence. Stavbu provázely také soudní spory, mimo jiné ohledně vlastnictví.

Petr Hlaváček /Spojené síly pro Prahu/ náměstek primátora:

Budova je ne úplně v dobrém stavu, ale zároveň máme analýzy, který říkají, že nedošlo k žádným destrukcím těch statických konstrukcí a že dostavba a rekonstrukce je možná.

Autor Kristina Kolovrátková:

Město její dokončení vyjde na další miliardu.

Václav Kobera, ředitel odboru ITS, kosmických aktivit a výzkumu:

Agentura bude růst, nakonec bezpečnost, obrana nabývá na důležitosti a EUSPAdo budoucna musí hrát vlastně v tomto roli.

Autor Kristina Kolovrátková:

Nastěhovat do nových prostor by se jediná unijní agentura v Česku chtěla za 3 roky.