Náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib tvrdí, že v metropoli se jízdné nezdraží

Ve své nové kanceláři má helmy nebo reflexní vestu. První náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti) se do nové funkce pustil s vervou. Pražané mu píší vzkazy na sociálních sítích a označují ho v příspěvcích, když vidí auto zaparkované na chodníku.

„Kolem parkování panuje několik mýtů. Podstatné je, jak se nastavují pravidla a kdo je poté vymáhá,“ říká Hřib. Byl by prý rád, kdyby radnice dostaly v organizaci parkování ještě více pravomocí.

Co tedy s tím, když někdo s autem opravdu stojí na chodníku?

To je záležitost bezpečnosti, vymáhání má na starosti městská policie, takže to nemám jako náměstek pro dopravu v gesci. Z politiků to má na starosti primátor.

Co jste dělal jako primátor vy?

Vedl jsem například diskuse s ministrem dopravy Kupkou ohledně novely zákona o pozemních komunikacích. Ministerstvo tehdy bohužel snížilo pokuty za stání na chodníku, to bylo podle mne nešťastné. Povedlo se však domluvit možnost zefektivnit odtah takových vozidel. Zahájili jsme kupříkladu aktivity vedoucí k tomu, aby tyto odtahy byly nedotované, protože nyní je Praha dotuje ze svého. Nevidím ale důvod, abychom dávali peníze na někoho, kdo porušuje předpisy. Také by bylo na místě stejně jako v jiných městech zavést manipulační poplatek pro takzvanou „botičku“.

Koordinoval jste to jako primátor s městskou policií?

Bezpečnost jsem měl na starosti jen krátce. Dostal jsem ji do gesce až po rezignaci Petra Hlubučka (politik STAN, obviněný v kauze Dozimetr, pozn. red.). Nechal jsem si například zajistit statistiky toho, jak jsou městské části ve vymáhání pravidel úspěšné. Cesta vede přes efektivní sankční systém a navýšení kapacity odtahů. Za mě jsme se dostali na kapacitu, kterou aktuální systém umožňuje.

Bohuslav Svoboda mluvil například o vybudování velkokapacitních garáží pod zemí. Je to podle vás cesta?

Tady v Praze takové garáže existují a nejsou všechny obsazené. Brzy budeme jejich kapacity vysílat online. Datovou integraci řešíme v rámci nového intermodálního plánovače tras v Lítačce. Nedostatečná kapacita tedy rozhodně není problém. Garáže jsou u Rudolfina, u Anděla, u hlavního nádraží a na mnoha dalších místech.

Radnice i někteří obyvatelé si dlouhodobě stěžují na to, že jim místa zabírají auta ukrajinských značek. Někteří nemají vyřízený trvalý pobyt, na modré zóně by tak stát neměli. Jde i to řešit botičkou?

Pravidla platí pro všechny stejně. Nevšiml jsem si, že by byla různá podle národnosti. Budu se opakovat, ale cesta vede využíváním a vylepšováním nástrojů, které k tomu máme určené. Takže opět, stejně jako u jiných aut. Botičky, nedotované odtahy.

V čem budete chtít na práci předchozího náměstka pro dopravu Adama Scheinherra (Praha sobě) navazovat?

Chci určitě udržet a ideálně navýšit tempo dopravních investic. Jako příklad mohu uvést stavbu tramvajové trati na konci Václavského náměstí, dokončení hostivařské spojky nebo třeba obchvat u Písnice. Všechny tyto projekty bychom chtěli dokončit. Chceme být také jako v minulém období nápomocni městským částem při sázení stromů do ulic, což vyžaduje úpravu komunikace a změny povrchů.

A v čem máte náhled na řízení dopravy odlišný?

Například na cyklopruhy. Tam chci akcentovat koncepční přístup a místo cyklopruhů nakreslených na silnicích bych chtěl zajistit bezpečné cyklostezky na páteřních trasách A1 až A9. A hlavně bych chtěl dát větší důraz na komunikaci s městskými částmi a s veřejností.

To lidé minulému vedení vyčítali. Město opravovalo ulici, kterou spravovala i městská část.

Komunikaci mezi jednotlivými úřady lze jistě vždy vylepšovat. Je ale nutné si uvědomit, že nejde investovat do dopravní infrastruktury bez uzavírek. Zkušenost z první etapy rekonstrukce Barrandovského mostu ukázala, že stavby koordinované jsou. Před opravou samotného mostu se hodně diskutovalo o dílčích opravách ulic v jeho okolí, což zpomalovalo dopravu. My jsme ale museli nejdříve vyřešit to, aby měla auta kudy Barrandovský most objíždět.

Je na druhou etapu všechno nachystané?

Ano, všechny ostatní opravy jsou podle toho koordinované. Například rekonstrukce u Malostranské. Další etapa bude ještě složitější než ta předchozí, prosím tedy všechny řidiče o trpělivost, a pokud to jen trochu lze, aby se jízdě úplně vyhnuli, případně využili MHD.

Bohuslav Svoboda před volbami slíbil mimo jiné zahloubení rušné ulice V Holešovičkách. Je to reálné?

V tomto volebním období se určitě zahlubovat nebude. Problém se tam vyřeší v momentě, kdy se dostaví městský okruh a postaví tunel Bílá skála, tedy propojení z Pelc-Tyrolky v Libni přes Balabenku až na Štěrboholskou radiálu. Tehdy se uleví Holešovičkám, nejdříve tedy v roce 2029. Místo zahlubování ulic je podle mě důležitější pokračovat v zastřešení Spořilovské. Mimo jiné proto, aby bylo možné dovést tramvaj na Jižní Město.

Které další tramvajové tratě chcete vybudovat?

Je nastartovaná stavba z Holyně do Slivence, staví se Modřany – Libuš nebo Divoká Šárka – Dědinská. Chystá se také nová tramvajová vozovna Hloubětín. Plánujeme trať i do Zdib, tramvajové koleje chceme i v Počernické. Velkou prioritou je tzv. tramvajový okruh navazující na Dvorecký most – z Dvorců nahoru na Budějovickou, do Michle, přes Vršovice. Na severu je připravena trať z Kobylis do Bohnic s pokračováním tramvajovým tunelem kolem trojské zoo na Císařský ostrov. V přípravě je také trasa z Podbaby do Suchdola nebo z Libuše na Nové Dvory.

A co metro D? Nebo příměstská železnice?

Teď stavíme metro v dalších úsecích, aktuálně Pankrác–Olbrachtova. Po 42 letech tak budeme mít konečně novou linku. V rámci železnice máme projekt nových tří zastávek v Praze 14, nová linka bude jezdit třeba z Běchovic do Uhříněvsi.

Budete zdražovat jízdné?

Ne a ten požadavek nepadl ani od našich koaličních partnerů.