„Loňský rok byl po dlouhé době prvním, kdy počet přijatých strážníků převýšil počet těch, kteří od městské policie odešli,“ upozornil radní pro bezpečnost Libor Hadrava. „Podařilo se to i přes velkou konkurenci náborářů Armády ČR a Policie ČR. Vysvětlení lze hledat především ve dvou faktorech. Strážníci mají skutečně velmi dobré pracovní zázemí, jde o nové vozy, novou techniku, ale i výstroj. A samozřejmě jde i o mzdy, které se po propadu v letech 2008 a 2009 konečně dostaly na původní úroveň, a mají i dobré benefity. Dnes má strážník po absolvování pětiměsíčního kurzu nástupní plat mezi 28 až 30 tisíci hrubého,“ dodal radní Hadrava.

Loni a letos odešlo od Městská policie hl. m. Prahy (MPP) 88 strážníků, kteří nesplňovali základní podmínky práce a neudělalo si maturitu. Ředitel MPP Eduard Šuster vyjádřil naději, že se díky zlepšeným podmínkám podaří doplnit počty strážníků na plánovaných 2,5 tisíce. Poděkoval městu, že našlo v pokladně peníze na rozvoj MPP. „Původně plánovaný  rozpočet byl 1,8 miliardy, ale podařilo se nám různými opatřeními ušetřit  200 milionů korun. Část se převedla do rozpočtu letošního roku, část se vrátila městu,“ uvedl Šuster.

Za loňský rok řešili pražští strážníci 1 099 095 přestupků, což je o téměř 200 tisíc více než v roce 2014. Největší část se týkala přestupků v dopravě v oblasti porušování zákazů (zákaz vjezdu, stání, zastavení, neoprávněné parkování na zónách, či zákazy vjezdů  nákladních automobilů či do pěších zón). Velkou část dopravních přestupků pak tvořilo překročení rychlosti a jízda na červenou. Šlo o více než 350 tisíc přestupků, což je téměř o sto tisíc více než za rok 2014. „Chtěl bych ale upozornit, že pouhé jedno procento z těchto přestupků tvoří ty, které strážníci odhalili  za pomoci přenosných radarů. Naprostá většina jde na vrub automatizovaným systémům,“ řekl Eduard Šuster.

Příloha: