mluvčí
Pražské Jižní Město je označováno za největší sídliště v Čechách, nebylo však nikdy zcela dokončeno podle původních představ, města jaka v sedmdesátých letech sice už neplánujeme, lukrativní volné plochy jsou však trvale v hledáčku developerů, příkladem jsou Roztyly, kde dodnes probíhají střety mezi občany, developery a úřady, pořad Nedej se je mapuje, s novým návrhem územní studie s názvem Okolí stanice metra Roztyly, obavy občanů ožívají.

Mgr. Václav ORCÍGR, Arnica, vedoucí kampaně Praha - město pro život
To území kolem stanice metra Roztyly má z hlediska snah o zástavbu poměrně dlouhou historii, datuje se až někdy k nultým letům tohoto tisíciletí, je to docela logické, ať už z toho hlediska, že samozřejmě to místo má vynikající dopravní obslužnost, je to, je to kousek do centra, je tam právě to velké rekreační území, to znamená dostupnost zeleně, takže samozřejmě pro toho investora je to z logických důvodů místo, kde stavět a vlastně až dodnes ta snaha o tu zástavbu pokračovala.

mluvčí
Oponenti upozorňují, že další výstavba lokalitu zatíží nejen dopravně a emisně, ale ohrozí i Michelský les. Návrh totiž umisťuje vysoké budovy až na jeho hranici, i když je zde většina plochy alespoň podle platného územního plánu nezastavitelná.

Šárka ZDEŇKOVÁ, zastupitelka MČ Praha 11
Byl rok, psal se rok 2007, kdy jsme se jako místní obyvatelé dozvěděli, že tady to území u metra Roztyly se má zastavět rozsáhlou změnou územního plánu, nazvanou celoměstsky významná, takzvané Velké Roztyly a od toho roku 2008, 2009 nám trvalo 3 roky, než jsme vlastně v uvozovkách vyhráli, kdy se podařilo tu změnu zastavit, píše se rok 2020 a po osmi letech vlastně přichází takový bumer jako bumerang a územní studie a zástavby Roztyl, která prostě stejně jako tenkrát Velké Roztyly podle nás naprosto kopíruje zájmy developerů v tomto území.

Phdr. Šárka ZDEŇKOVÁ, zastupitelka MČ Praha 11
Nová výstavba ovlivní už teď silně zatížený Starý Spořilov, svědčí o tom jediná administrativní budova, která zde zatím vznikla, odráží do města hluk z rušné ulice a podle návrhu územní studie by zde mohly vyrůst budovy další.

Rndr. Pavla KAČABOVÁ, spolek Zdravý Spořilov
A jeden ze základních problémů, který nás velmi tlačí je, že ta studie, která je nyní vlastně finalizována, problém Starého Spořilova vůbec neřeší, přitom na některých místech uznává, že existuje znečištění ovzduší a hluková zátěž, ale snaží se tuto problematiku řešit jenom ve vztahu k té nové zástavbě. Víte, tady ta oblast Starého Spořilova někdy bývá připodobňována oblasti černého trojúhelníku a bohužel je to pravda.

mluvčí
Celá čtvrť totiž leží mezi třemi vytíženým komunikacemi, Spořilovskou, Jižní spojkou a směrem na Roztyly ulicí 5. května, ta je pokračováním dálnice D1.

Mudr. Radim Šrám, DRSC., Ústav experimentální medicíny AV ČR
Já se domnívám, že to je jedna z nejznečištěnějších dopravně nejznečištěnějších částí Prahy. My jsme tam před časem dělali měření, kdy se zjistilo, že i v bytech lidí, kteří například, jeden který bydlel v paneláku 100 metrů od Spořilovské ve čtvrtým patře, takže koncentrace benzoapyrenu a jemných prachových částic v některých dnech byly výrazně vyšší, než jsou standarty pro zevní ovzduší.

mluvčí
Plánovaná výstavba se má realizovat také u křižovatky Jižní spojky a 5. května, měření k této lokalitě nemáme k dispozici podle TSK se ale jedná o nejvytíženější křižovatku v Praze.

Mudr. Radim Šrám, DRSC., Ústav experimentální medicíny AV ČR
Já mám obavy, že v takto zatížené lokalitě by ta bytová výstavba býti neměla jo.

mluvčí
Samotná územní studie, územní plán ještě nemění, ale jedná se o podklad, kterému budou úřady po jeho dokončení přikládat významnou váhu, jak studie dopadne, může ovlivnit i právě probíhající změny územního plánu.

Rndr. Zuzana MALÁ, zastupitelka MČ Praha 11
Firma Passer Invest Group zažádala o změnu územního plánu, to je na plochu, která tedy zahrnuje její pozemky, ale i pozemek hlavního města Prahy, takže pravděpodobnost toho, že tam tedy chce stavět, je velmi velká, ta probíhá tedy nezávisle na té studii, ale měla být již vydána a čeká se na výsledek té studie s vydáním té změny.

mluvčí
Domluvený rozhovor nám Passer Invest zrušil v den natáčení, prý kvůli špatným zkušenostem s pořadem. V minulosti jsme například informovali o takzvané dohodě o porozumění a spolupráci, ve které se Passer Invest zavázal, že bude městské části platit za podporu výstavby na Roztylech.

Ing. Martin SEDEKE, Místostarosta pro územní rozvoj MČ Praha 11 /ODS/
Pokud jde o Roztyly, tak tam se jedná o podnětovou studii, to znamená studii, jejímž cílem je připravit návrhy na změnu územního plánu nebo říci, jakým způsobem by se měl měnit územní plán v tom území a prvotní podnět já jsem tady, tedy v té době nebyl, ten podnět je již někdy kolem roku 2015, přišel od občanských spolků a sdružení, kteří v tom, které v té lokalitě působí.

mluvčí
Mezi těmito spolky byly i Zelené Roztyly a ochrana rozptyl. Jejich motivací prý byla snaha zabránit nekoncepčnímu přístupu ke změnám územního plánu.

Rndr. Zuzana MALÁ, zastupitelka MČ Praha 11
Ta územní studie byla dána na to, že bude tedy podkladem pro změnu územního plánu. Ovšem jako základ tam bylo napsáno, že se tam bude vlastně hledat nějaká vyváženost mezi těmi plochami rekreačními a tím, co by pak unesla to území z hlediska komerčního, to teď ta územní studie teda vůbec nedodržela, protože ta to pojala tak, že navrhuje většinu těch ploch nezastavitelných na přeměnu na zastavitelné plochy.

mluvčí
Dále zbytek toho nezastavěného území ve stávajícím územním plánu SO3 má být určené zástavbě, to samé podél metra tam je ve stávajícím územním plánu území nezastavitelné a ještě dále nahoru do sídliště Rozptyl tam, kde je v současném územním plánu parky, zahrady, území nezastavitelné, opět vše zástavba.

Phdr. Šárka ZDEŇKOVÁ, zastupitelka MČ Praha 11
Jižní Město bylo už za mého dětství nazýváno nejen králíkárnami, ale i prostě nejzahuštěnějším sídlištěm v republice, takže nejenom já jsem vyrůstala jako v pocitu, že když je něco nejvíc zahuštěno, tak už to prostě víc přece není správné a přesto není volná plocha, která by nebyla atakována na Jižním Městě nějakým developerským záměrem, všechny volné pozemky se prodaly do developerských rukou, když nezbyly volné pozemky, prodaly se trafostanice, prodaly se kotelny.

Doc. Ing. Arch. Petr HLAVÁČEK, náměstek primátora pro územní rozvoj /TOP 09 a STAN - Spojené síly pro Prahu/
Kde jinde by se mělo stavět než poblíž těch komunikací a poblíž veřejné dopravy, která má obrovskou jakou kapacitu jo, má se otázka položit tak, že je lepší stavět za městem, kde to zatíží vlastně tu celkovou strukturu mnohem víc jo, tak tady se myslím, že se skutečně tím procesem hledá rozumná míra, to území bylo zastavěno, dneska je to jakýsi druh Brownfieldu a je zřejmé, že magistrát, ale i ostatní odbory nebo pořizovatel hlídá, aby nedošlo k překročení té hranice směrem do té městské přírody nerozumně.

Phdr. Šárka ZDEŇKOVÁ, zastupitelka MČ Praha 11
Tady po mé levé straně je část záměru, který byl součástí té celoměstsky významné změny Velké Roztyly, nám se tam podařilo tu stavbu dočasně zastavit soudem, ten soud řekl, že limity jsou stanoveny pro to, aby se dodržovaly, tudíž prostě v území, které je zatíženo nadlimitně, nelze umístit další stavbu.

Rndr. Zuzana MALÁ, zastupitelka MČ Praha 11
Tam bych zdůraznila jednu věc, v těsné blízkosti je ten Michalský les, obrovské rekreační místo podle mě nemusí vlastně každá ta stanice být využita tak, že bude naprosto komerčně zastavěna, jo tady ta stanice zrovna může sloužit k tomu, že ty lidi tam vlastně budou nastupovat do své rekreační oblasti a potom by se teda měla ta zástavba vlastně rozvolňovat a snižovat směrem tedy k tomu lesu a u toho lesa, když by to mělo přecházet do těch přírodních partií, protože zas ten les potřebuje nějakou ochranu.

mluvčí
Územní studii nepořizuje městská část, ale úřednická sekce magistrátu, možností jak může politická reprezentace ovlivnit její výsledek, jsou tedy značně omezeny.

Mgr. Václav ORCÍGR, Arnica, vedoucí kampaně Praha - město pro život
V ideálním případě ta územní studie by měla vlastně zmapovat zájmy všech těchhle těch aktérů, což začíná tím investorem, ale pokračuje to přes místní samosprávu, přes městskou část a samozřejmě i ty místní obyvatele, kteří v tom území žijí, nicméně není úplně přesně právně zakotveno, jakým způsobem by se ta územní studie měla pořizovat, především s ohledem na tu participaci, do značné míry záleží na spíš nějaké dobré vůli toho pořizovatele, což je magistrátní odbor územního rozvoje, jakým způsobem se vlastně k tomu projednání, ať už s městskou částí a zejména právě s tou veřejností postaví.

Phdr. Šárka ZDEŇKOVÁ, zastupitelka MČ Praha 11
Z pozice těch spolků a veřejnosti prostě naše připomínky nebyly vzaty vůbec v úvahu, na to jak magistrát jedná s investory, tak nás nikdo neoslovil jako ani spolky, ani dokonce jako zastupitelé opoziční.

Doc. Ing. Arch. Petr HLAVÁČEK, náměstek primátora pro územní rozvoj /TOP 09 a STAN - Spojené síly pro Prahu/
Vůbec si nedovedu představit, že by vlastně nějaký validní názor, který jako řádně byl vysloven, zaslán, že by nebyl tím týmem toho pořizovatele zvážen.

mluvčí
Já se teda zeptám ještě jednou trochu jinak, pokud nebyli osloveni, bylo to dobře, nebo špatně?

Doc. Ing. Arch. Petr HLAVÁČEK, náměstek primátora pro územní rozvoj /TOP 09 a STAN - Spojené síly pro Prahu/
Myslím si, že vůbec nepředpokládám, že by ten tým toho pořizovatele jednal v nějak v nesouladu se standardními postupy a stávající postupy vlastně projednání, jak změnu územního plánu, tak územní studii, jsou skutečně jako velmi demokratické.

mluvčí
Ani během přípravy studie ani po zaslání připomínek jsme nebyli kontaktováni, ani tedy ze strany magistrátu, ani ze strany zpracovatelé studie, což je teda bohužel asi standard a souběžně jsme položili několik otázek, tak já to shrnu ty odpovědi, nyní se ta studie finalizuje, občané ani nikdo jiný už nebude mít možnost jí připomínkovat, finální verze bude zpřístupněná veřejnosti, upřímně řečeno, to už nám bude celkem k ničemu, protože ta studie prostě bude hotová, bude schválena a bude vložená do evidence územně plánovací dokumentace.

Phdr. Šárka ZDEŇKOVÁ, zastupitelka MČ Praha 11
A my jsme před lety požadovali v tomto území udělat takzvaný regulační plán, to je plán, který by měl to hodnotné území případně ochránit před nějakými ne nekoncepčními developerskými záměry, ale ten regulační plán nám byl rozmluven Magistrátem hlavního města Prahy, že ten jako je zbytečný a že úplně bude postačovat územní studie.

Judr. Petr Svoboda, PH.D., Katedra správního práva a správní vědy, Právnická fakulta UK
Pro obec je jistější pokud místo územní studie zvolí formu regulačního plánu, protože to je územně plánovací dokumentace, jeho příprava prochází tím standardním demokratickým procesem, schvaluje ho potom zastupitelstvo, ne nějaký úřad územního plánování, nicméně nevýhoda regulačního plánu je právě v téhle té vlastně poctivé a samozřejmě i zdlouhavé proceduře přípravy a schválení, jako zkrátka a dobře demokracie, která je zdlouhavá a náročná, ale je férová, takže ta územní studie je vlastně cesta nedemokratická, ale byrokratická, cesta operativní, ale efektivní, ale jak jsem řekl, obec se vystavuje jistému riziku, že v ní prostě ten úřad územního plánování nabídne řešení, které té obci nemusí vyhovovat.

Rndr. Zuzana MALÁ, zastupitelka MČ Praha 11
I městská část také není spokojena s tím výsledkem území studie jo, taky s tím nesouhlasí.

Ing. Martin SEDEKE, Místostarosta pro územní rozvoj MČ Praha 11 /ODS/
Já, když budu úplně upřímný, tak já se domnívám, že ani to zadání nebylo formulováno dostatečně precizně, aby tedy přesně řeklo, co se kde má udělat, bylo na můj vkus dost obecné na to, aby dalo zpracovateli docela volný prostor pro to, jak to vyřešit, čímž mu umožnilo se možná odchýlit od primárních cílů, který byly sledovány.

Phdr. Šárka ZDEŇKOVÁ, zastupitelka MČ Praha 11
Pan místostarosta Sedeke je představitelem té staré dobré ODS, která takováto území prostě řešila po svém, to znamená takzvaně komplexně k zástavbě. A ta jeho úloha je, myslím si, že to dělá velmi chytře, to znamená navenek městská část nesouhlasí, pošle nějaké kosmetické připomínky, ale všechno jede, tak jak je naplánováno, po dohodě právě s magistrátem.

Ing. Martin SEDEKE, Místostarosta pro územní rozvoj MČ Praha 11 /ODS/
Samozřejmě vždycky může být pohled, který bude říkat, že jsme se tomu měli jmenovat více. Naopak investoři budou říkat, že jim znemožňujeme rozvoj té lokality, pokud jde o urbanizaci, takže je to otázka míry vyvážení, za sebe si myslím, myslím, že jsme se tomu věnovali docela dost, pravdou je, že jsme museli přihlížet i k zájmům obce.

Phdr. Šárka ZDEŇKOVÁ, zastupitelka MČ Praha 11
Jestli se na něčem městská čas a magistrát v uplynulých letech shodli, je to, že to území je k zástavbě a přestože jsou různé deklarace, jak chceme zachovávat zeleň, to prostě slyšíme od všech politických reprezentací, ale v zásadě v praxi se děje úplně něco jiného, městská část Praha 11 schválila loni prodeje dalších pozemků, firmě Passer Invest Group tak, aby mohli realizovat na tam vzadu na území inter lovu ten svůj záměr, bez těch městských pozemků by se to nedalo, protože je tam potřebujou přístupovou cestu, /nesrozumitelné/ prostě místo, aby to mohli umístit parkoviště a tak dále, takže ty praktické kroky prostě vedou k zástavbě.

Ing. Martin SEDEKE, Místostarosta pro územní rozvoj MČ Praha 11 /ODS/
Já částečně samozřejmě můžu souhlasit, že pokud budeme držet něco, co investor nutně potřebuje a bez nás to mít nebude nebo v uvozovkách bez našeho názoru to mít nebude, že nám to dává lepší vyjednávací pozici, na druhou stranu se domnívám, že pokud dojde k vypořádání nějakým způsobem těch připomínek, tak vlastně zájem o rozvoj toho území je na všech stranách, podtrhuji, že představy o tom rozvoji se můžou různit a míra, tam to jádro pudla, o který se vede spor, je na kolik mají být nebo nemají být využity ty pásy, které jsou dneska přírodní.

mluvčí
Finální verze studie nebyla v době natáčení dokončena. Mohli jsme se však seznámit s jejími upravenými částmi, které podle náměstka Hlaváčka vychází vstříc připomínkám občanů a městské části.

Doc. Ing. Arch. Petr HLAVÁČEK, náměstek primátora pro územní rozvoj /TOP 09 a STAN - Spojené síly pro Prahu/
Tak asi největší rozdíl je úprava toho vysokého deskového domu směrem ke komunikaci, redukce výškových možná není úplně správně říct výškových staveb, protože výšková stavba má mnohem větší dimenzi, ale těch vyšších objektů a důslednější ochrana těch nezastavitelných ploch, který tvoří vlastně ten přechod mezi zástavbou, parkem a tím lesem.

Rndr. Zuzana MALÁ, zastupitelka MČ Praha 11
Možná návrat k nezastavitelnému území vypadá jako velký ústupek, ale je to pouze malinkatý ústupek té studie, protože to území tam bylo teda vždycky nezastavitelné, i vlastně když tam měly probíhat změny územního plánu, tak vždycky byly zamítnuty ty změny územního plánu, na rozdíl od toho zástavba u metra stanice Roztyly, která v současnosti v nezastavitelném území zůstává a je velmi intenzivní, tak to byl problém vždycky, je to problém teď a bude to problém i v budoucnu.

mluvčí
Spolky upozorňují, že se nekoncepční výstavba plánuje i na dalších stanicích metra Jižního Města, uvažuje se o ní na Hájích, na Opatově již byla územní studie dokonce zapsána. Zůstane Praha zlatá? Uvidíme, pořad Nedej se bude u toho.